A šta ima preče od zdravlja ? I ima li šta vrednije ? Odgovornost je još veća kada od nas zavise i drugi, oni najmlađi, kojima smo potrebni dok ne stasaju, dok im krila ne ojačaju, da se otisnu samostalno u život.. Imamo li pravo na to da ih ostavimo na cedilu ?
Novac nije izgovor. Koliko samo novca damo na letovanje, zimovanje ili još banalnije stvari kao što su cigarete, gorivo ili neki komad garderobe..
Rak grlića materice je na trećem mestu po broju obolelih žena, ispred je samo karcinom dojke i debelog creva. U Evropi svake godine oboli 60.000 a umre 30.000 žena dok Srbija drži neslavni rekord, svake godine oboli 1500 žena a umre 500, dok su za dojku ti podaci još alarmantniji oboli 3500 a umre 1600.
Zašto je situacija sa karcinomom grlića materice na neki način apsurdna ? Zato što je to organ koji je dostupan pregledu. I zato što je uobičajeno potrebno za razvoj od HPV infekcije preko prekanceroze do karcinoma od 3 do 18 godina u 99% slučajeva. Šta možemo da zaključimo iz ove dve gore neosporne činjenice ? Znači da redovnim godišnjim pregledom možemo da „uhvatimo“ proces na vreme, kada manjom operacijom/intervencijom možemo da zaustavimo napredovanje bolesti. Praktično, kada bi se sve žene išle jednom godišnje na pregled, ne bi bilo smrtnih ishoda.
Činjenice..
- Uzrok karcinoma grlića materice je HPV infekcija (infekcija visokoonkogenim tipovima humanih papiloma virusa).
- 80% populacije je pozitivno, samo 3% ima manifestnu infekciju (promenu na grliću) a od njih 0.1 dobije karcinom.
- To je bolest imunog sistema, potrebno je raditi na podizanju istog (pravilna ishrana, aktivni život, rekreacija)
- PAP bris (Papanikolau) je odlična i jeftina metoda kojom se dijagnostikuje karcinom. ALI, tačna je u 70% slučajeva, što znači da postoji 30% da promašimo dijagnozu. Što uopšte nije malo. Svakodnevno sam u prilici da slušam od pacijenata „sve je bilo u redu, PAP je II“, i ubeđeni su u to ali nisu svesni da je to tačno i ok, ali 70%. Zbog toga je apsolutno neophodno da Vaš odabrani ginekolog zna da gleda i još važnije, zna kada da upotrebi dodatnu dijagnostiku kao što je KOLPOSKOPIJA, kojom kada posmatramo grlić zajedno sa PAP brisom, tačnost dijagnoze podižemo na 98%, što priznaćete, čini da lakše spavate i Vi i Vaš ginekolog.
- Ciljana biopsija i ECC (endocervikalna kiretaža), u svim sumnjivim slučajevima tačna i prezicna dijagnoza se postavlja ciljanom biopsijom, tj. uzimanjem uzoraka za patohistološki pregled. Na osnovu nalaza, ginekolog će tačno znati koju proceduru treba sprovesti da bi lečenje bilo uspešno.
Član Health Medic tima
Mr sci.med. dr Bojan Sekulić
Specijalista ginekologije i akušerstva