Otvoreno - zatvara se u 20:00

Pušenje u trudnoći

Poliklinika Health Medic Novi Sad

U današnje vreme poznati su štetni efekti pušenja u trudnoći i rizici koje pušenje nosi po zdravlje u opštoj populaciji. U duvanskom dimu nalaze se brojne otrovne supstance (nikotin, ugljen monoksid i dr.), koje ulaskom u organizam povećavaju rizik od brojnih bolesti, pre svega raznih maligniteta. U trudnoći od značaja je štetan efekat duvanskog dima i na trudnicu i na njenu bebu. Poražavajuća je statistika poput istraživanja „Pušenje kod trudnica i porodilja u Srbiji”, koje je pre nekoliko godina pokazalo da oko 1/3 žena u našoj zemlji puši tokom trudnoće.

Postoje brojni štetni efekti duvanskog dima na reproduktivno zdravlje žene pre, tokom i posle trudnoće i porođaja.

trudna zena pusi cigaretu, slika predstavlja post o stetnosti pušenja u trudnoći i koristi se za post o pušenju u trudnoći na blogu poliklinike health medic u kategoriji ginekolog novi sad

Pušenje 2 puta povećava rizik od smanjenog fertiliteta kod oba patnera. Ukoliko se trudnoća ostvari pušenje u trudnoći deluje na smanjenje količine kiseonika koja je dostupna trudnici i bebi, dolazi do ubrzanja srčanog rada bebe, povećan je rizik od pobačaja ili mrtvorođenja,veći je rizik od vanmaterične trudnoće (zbog povećanih kontrakcija jajovoda), češće dolazi do prevremenog porođaja ili zastoja u rastu bebe.

Bebe trudnica koje puše češće se rađaju sa anomalijama (posebno srčani defekti i rascep usne i nepca), češće oboljevaju od bolesti respiratornog sistema, veći je rizik od sindroma iznenadne smrti novorođenčeta. Ovi štetni efekti veći su što je konzumiranje duvana veće, ali smatra se da ne postoji neki “sigurni” nivo nikotina, ili broj cigara na dan, koji neće povećavati rizik za trudnoću.

Kalcifikovana posteljica na ultrazvukuKalcifikovana posteljica kod trudnice koja puši.

32. nedelja trudnoće po ultrazvučnim meramaTrudnica pušač u 35. nedelji trudnoće po menstruaciji – biometrija ukazuje na zastoj u rastu (32. nedelja trudnoće po ultrazvučnim merama)

Kada se govori o rizicima duvanskog dima, ne treba zaboraviti i na tzv. pasivno pušenje. Čak se smatra da se u dimu koji nastaje direktnim sagorevanjem cigarete nalazi i više štetnih supstanci nego u dimu koji kroz filter udiše pušač. Kod trudnica koje su tokom trudnoće konstantno izložene pasivnom pušenju povećani su rizici od istih oboljenja i poremećaja kao i kod trudnica aktivnih pušača.

Zaključak je da je osnovna mera prevencije od štetnog dejstva duvana u trudnoći prestanak pušenja i ograničavanje izlaganja duvanskom dimu iz okoline. Svaka žena koja misli o svom zdravlju trebalo bi da razmisli o trajnom prekidu pušenja kao dugoročnom štetnom faktoru koji doprinosi nastanku različitih oboljenja. Ukoliko to nije opcija, bilo bi poželjno da planiranje potomstva uključi i razmatranje blagovremenog smanjenja i prekida pušenja pre i tokom trudnoće, kao i u preiodu dojenja.

 

Srodni tekstovi

Pročitajte i ...​