Google translate
Претрага
Close this search box.
Genitalni herpes

Genitalni herpes

Genitalni herpes je polno prenosiva bolest uzrokovana virusom herpes simpleksa tipa 1 (HSV-1) ili tipa 2 (HSV-2).

Genitalni herpes obično uzrokuje HSV-2, ali u poslednje vreme je sve veći broj slučajeva genitalnog herpesa uzrokovanog sa HSV-1. Infekcija HSV-2 je češća među ženama nego među muškarcima s obzirom na lakši put prenošenja sa muškarca na ženu.

Health Medic
blog

Infekcije se prenose kontaktom s HSV-om koji se može naći u herpetičnim lezijama, na površinini sluzokoža, u genitalnim ili oralnim sekretima. HSV-1 i HSV-2 mogu se lučiti iz oralne, genitalne sluzokože, ili kože naizgled normalnog izgleda. HSV-2 se uglvnom prenosi uobičajenim polnim kontaktom. Tokom oralnog seksa od osobe koja ima oralnu infekciju sa HSV-1 može nastati genitalna infekcija partnera.

Vreme inkubacije za početnu herpes infekciju je 2 do 12 dana nakon izlaganja.Kada se pojave simptomi, herpesne lezije obično se pojavljuju u vidu vezikula, ili malih mehurića, na ili oko genitalija, rektuma ili usta. Vezikule pucaju i ostavljaju bolne čireve koji mogu potrajati dve do četiri nedelje nakon početne herpes infekcije.

Simptomi

Kliničke manifestacije genitalnog herpesa razlikuju se između prvog i naknadnog izbijanja. Prvo izbijanje herpesa često je povezano s dužim trajanjem herpetičkih lezija i sistemskim simptomima uključujući temperaturu, bolove u telu, otečene limfne čvorove ili glavobolju. Ponovna izbijanja genitalnog herpesa su česta, naročito tokom prvih godinu dana od prve infekcije, a simptomi su tada obično kraćeg trajanja i manje ozbiljni od prvog izbijanja genitalnog herpesa. Klinička slika je obično izraženija kod osoba sa oštećenim imunim sistemom, a posledice teže.

Jedna od najozbiljnijih komplikacija genitalnog herpesa je neonatalni herpes. Infekcija se može preneti s majke na dete tokom trudnoće ili porođaja, ili bebe mogu biti zaražene ubrzo nakon rođenja, što rezultira potencijalno fatalnom infekcijom novorođenčeta herpesom. Zbog toga na početku porođaja, sve žene bi trebale biti podvrgnute pažljivom ispitivanju kako bi se procenilo da li postoje prodromalni simptomi ili herpetičke lezije. Tada se preporučuje carski rez za sprečavanje prenošenja HSV-a na novorođenče.

Lečenje

Ne postoji lek za herpes. Herpes predstavlja doživotnu infekciju. Međutim, antivirusni lekovi mogu sprečiti ili skratiti izbijanje promena na koži tokom vremena u kojem osoba uzima lekove. U borbi protiv prenošenja infekcije od značaja se preventivne mere kao pravilna upotreba kondoma, što može umanjiti, ali ne i potpuno eliminisati rizik od prenošenja genitalnog herpesa, jer se virus može preneti dodirom sa kožom koja nije zaštićena. Osobe sa herpesom trebale bi se suzdržati od seksualnih aktivnosti kada su prisutne herpesne lezije ili drugi simptomi herpesa. Važno je znati da čak i ako osoba nema simptome, još uvijek može potencijalno zaraziti partnera.

 

Član HM tima
Dr Aleksandar Babić
Specijalista ginekologije i akušerstva

Povezane teme:

NEKONTROLISANO MOKRENJE

U većini slučajeva, promena načina života ili tretman lekovima mogu da Vam olakšaju neprijatne simptome ili izleče u potpunosti.

Bol u trbuhu tokom trudnoće

Bol u trbuhu tokom trudnoće

Iako postoji mnogo bezopasnih uzroka ovog bola, neki mogu biti i ozbiljniji, a neki su prilično česti i uglavnom ne predstavljaju pretnju.

Ginekologija

AMNIOCENTEZA

Amniocenteza predstavlja prenatalni test koji lekaru obezbeđuje dodatne informacije o zdravlju vaše bebe iz uzorka plodove vode.

Histeroskopija bojan sekulic

Histeroskopija

Histeroskopija je endoskopska procedura vaginu i kanal grlića materica da se ubaci histeroskop u matericu radi pregleda njene šupljine.