Google translate
Претрага
Close this search box.
beba bljucka

Bljuckanje i kada da se brinemo zbog njega

Bljuckanje, neke bebe bljuckaju mleko više od drugih, ali to nije nužno zbog toga što imaju problem. Hajde da pogledamo zašto se to zbiva.

Health Medic
blog

Bebin želudac je mali i podnosi samo male količine hrane. Sfinkter jednjaka, mišić koji se nalazi između jednjaka i želuca, a koji funkcioniše kao poklopac kako bi sprečio povratak želudačanog sadržaja, kod beba mlađih od 6 meseci je slabo razvijen. Kako beba raste, povećava se i volumen želuca i vraćanje hrane postaje manje uobičajena pojava. U uzrastu od oko 6 meseci, bljuckanje se znatno smanjuje jer u ovom periodu sazrevaju mišići želuca i jednjaka.

 

ŠTA DA UČINIM?

Postoji nekoliko stvari koje možete da učinite da pomognete bebi: češće stavljanje u položaj za podrigivanje ( izbacivanje vazduha iz želuca) tokom podoja ili hranjenja na flašicu;držanje je uspravno nekoliko minuta nakon jela; postavljanje je u auto-sedište ili u nunalicu 30 minuta nakon jela, kako bi joj olakšali svarivanje hrane, podizanje uzglavlja krevetića podmetanjem niskog jastučeta ispod dušeka. Postoje lekovi koji pomažu u smanjenju nelagodnosti pri bljuckanju, ali obično ne smanjuju učestalost kojom beba vraća hranu. Vaš pedijatar vam može pomoći da odlučite da li je lek pogodan za vašu bebu .

KADA DA SE OBRATITE PEDIJATRU

Normalno je da se beba bljucka, ali to može biti znak problema ako:
-beba gubi na težini;
-povraća žuč ili krv;
-plače stalno bez prestanka;
-povraća velike količine, ne urinira često i deluje da je iscrpljena.

 

Član HM tima
Vanja Kurjakov
Specijalista pedijatar

Povezane teme:

DA LI STE RODILI GENIJA?

Mnogi roditelji misle da im je dete telentovano, ali da li je uvek tako? Kako da prepoznate darovito dete,i kako da se prema njemu ponašate?