Biopsija grlića
Biopsija grlića je dijagnostička i terapijska procedura putem koje se uzimaju uzorci tkiva sa vaginalne porcije grlića materice.
Obično indikacija bude postavljena Papanikolau skriningom, kao i kolposkopskim pregledom.
Nekada je u skladu sa indikacijom potrebno uraditi endocervikalnu kiretažu grlića materice.
Odstranjeni uzorci se šalju na patohistološki pregled, pacijentkinja bude upoznata sa procedurom od strane lekara i mogu se uzeti 1,2,3 ili više uzoraka u zavisnosti od izgleda promene, kolposkopskog nalaza i PAPA testa i poslati na patohistološku analizu(PH).
Intervencija se može raditi u lokalnoj i u opštoj anesteziji u zavisnosti od dogovora lekara i pacijenta, odnosno saveta lekara.
Ukoliko se radi u lokalnoj anesteziji nije potrebna posebna priprema pacijenta. Intervencija je kratkotrajna, pacijentkinja se postavlja na ginekološki sto i nakon toga se grlić materice pažljivo pregleda, nekad i uz pomoć kolposkopije da se utvrdi tačno mesto promene koja će biti bioptirana.
Biopsija se uzima klještima sa mesta promene i najčešće u zavisosti od same procene lekara i iz endocervikalnog kanala kiretama i šalje se na PH analizu.
Ukoliko se intevecnija radi u opštoj kratkontrajnoj anesteziji, potrebno je da pacijent ne jede i ne pije ništa 6 sati pre zakazanog termina intervencije, da nema lak na rukama(da se vidi noktana ploča) i da dođe na zakazan termin 30 min.pre intervencije kako bi popunila predanestezijski upitnik.
Sama procedura biopsije je ista, dok pacijent 10-ak minuta spava. Po završetku intervencije pacijentkinja ostaje na posmatranju u klinici 1,5-2h dok se potpuno ne razbudi i mora da ima ratnju po odlasku, jer do kraja tog dana ne sme da upravlja motornim vozilima.
Nakon intervencije pacijentkinja može osetiti blagu nelagodu i krvarenja par dana, u dogovoru sa ginekologom čeka nalaz PH analize i dalje kontrole u zavisnosti od iste.