Google translate
Претрага
Close this search box.
golicanje bebe

Golicanje – igra i stimulacija mozga

„Opet, mama!“ … golicanje je veoma prijatan osećaj, toliko da čak i ako može izazvati „bol“ želimo ga sve više i više! Ali zašto i zašto ga deca toliko vole? U osnovi postoje tri objašnjenja:

Health Medic
blog

Pruža im zadovoljstvo. Ugodan osećaj golicanja oslobađa dopamin, koji prisiljava mozak da želi više; dešava se da će mozak uvek tražiti ta nagrađivana iskustva i golicanje je upravo to! Dopamin je centar zadovoljstva našeg tela, budući da reguliše motivaciju i želju, što čini da vaše dete želi da ponovi ponašanje koje pruža zadovoljstvo (baš kao i golicanje). Zanimljivo je da se dopamin oslobađa i sa ugodnim i sa neugodnim nadražajima, pa iako golicanje može generisati oba osećanja, vaše dete će uvek hteti još.

Od njega se oseća povezan s mamom i tatom. Istraživanje o toj temi otkrilo je da golicavi odgovor služi za stvaranje društvenih veza. Iz tog razloga, mozak ne reaguje kada se pokušate sami zagolicati: to nema mnogo smisla ili svrhe u socijalizaciji, a još manje u biološkoj potrebi za preživljavanjem, u smislu da se moramo povezati s drugima kako bi zadovoljili naše potrebe. U tom smislu, bebe i deca, koji instinktivno znaju da su ranjivi i kojima je potrebna zaštita odraslih koji se brinu o njima, koriste golicanje kao sredstvo za povezivanje sa odraslima, druženje i stvaranje emocionalnih veza koje jamče opstanak.

Iz tog razloga, te iz Darvinove teorije, veruje se da je prva funkcija golicanja afektivna veza sa majkom, a potom se ta ista sreća proteže i na druge društvene odnose.
Ono je vrsta igre. Deca su majstori igre jer im one stvaraju puno užitka, a golicanje je povezano s ponašanjem igre: mozak je u stanju da prati sam pokret i stoga zna gde je, na primer, sama ruka. Ali on ne zna i ne može znati gde će biti drugi nadražaj. U tom smislu, to je igra u kojoj zabava leži u faktoru iznenađenja: ne znajući odakle će doći ugodan osećaj.

Koliki su benefiti golicanja vidite i sami, a u iščekivanju leta , sa sve manje slojeva odeće, golicajte se, smejte se zajedno i rastite zdravo!

 

Član HM tima
Vanja Kurjakov
Specijalista pedijatar

Povezane teme:

Bauk zvani Povišena Temperatura

Da počnemo od samog merenja temperature. Učini li vam se da vam je dete „vruće„ na dodir, najpre ga raskomotite. Ako koristite digitalni toplomer, skinite