Pregled kardiologa
Pregled kardiologa se obavlja u kardiološkoj ambulanti. U njemu učestvuje medicinski tehničar/sestra i lekar specijalista interne medicine – kardiolog. Pregled obuhvata:
- Anamnezu – kardiolog započinje pregled postavljanjem pitanja o simptomima kao što su bol u grudima, otežano disanje, lupanje srca, vrtoglavica ili nesvestica, oticanje nogu, zamor i drugi znakovi srčanih problema. Pitaće pacijenta o porodičnoj anamnezi, načinu života, terapiji, prethodnim bolestima, operacijama, ishrani, gizičkoj aktivnosti.
- Fizikalni pregled – nakon razgovora kardiolog obavlja pregled tela koji uključuje sledeće:
- Merenje krvnog pritiska (kako bi se proverila hipertenzija (visok krvni pritisak)
- Slušanje srca stetoskopom (sluša srčane tonove i ritam kako bi mogao da otkrije neke srčane smetnje ako postoje)
- Slušanje pluća (kako bi proverio da li postoji eventualna tečnost u plućima ili drugi znaci srčane insuficijencije)
- Pregled nogu i abdomena (proverava se postojanje edema, tj. Otoka, što ukazuje na srčane probleme)
- Dijagnostičke testove– u zavisnosti od simptoma i rezultata pregleda, kardiolog može da zatraži od pacijenta da uradi neke od sledećih dijagnostičkih procedura: EKG, EHO, holter krvnog pritiska, holter EKG-a, test opterećenja.
- Postavljanja dijagnoze i lečenja – kada je kardiolog pregledao pacijenta i kada je pacijent, ukoliko je bilo potrebe, obavio neke od pomenutih dijagnostičkih procedura, lekar postavlja dijagnozu i sprovodi plan lečenja. Može da se uvede terapija, savetuje promena načina života, obavezno praćenje krvnog pritiska, a kod onih težih slučajeva i da se savetuje hirurgija. Takođe lekar savetuje pacijentu kada je potrebno zakazati sledeću kontrolu.
Pregled traje 20 do 30 minuta, po potrebi i duže. Ne postoji posebna priprema. Potpuno je bezbolan.
Pitanja i odgovori
Šta je pregled kardiologa?
Pregled kardiologa je specijalistički pregled namenjen proceni zdravlja srca i krvnih sudova, koji uključuje anamnezu, fizikalni pregled i, po potrebi, dodatne dijagnostičke testove.
Koje simptome treba prijaviti kardiologu?
- Bol u grudima.
- Otežano disanje.
- Lupanje srca.
- Vrtoglavica ili nesvestica.
- Oticanje nogu.
- Zamor ili slabost.
Šta se dešava nakon pregleda?
Kardiolog postavlja dijagnozu i donosi plan lečenja, koji može uključivati terapiju, promenu načina života, praćenje krvnog pritiska ili, u težim slučajevima, preporuku za hirurški zahvat.
Zašto je važan pregled kardiologa?
Pravovremeni pregled kardiologa može pomoći u ranom otkrivanju srčanih problema, sprečavanju komplikacija i očuvanju zdravlja srca kroz adekvatnu terapiju i preporuke.