Google translate
Претрага
Close this search box.
Kvrzica na vratu deteta

Kvržica na vratu deteta?

Veoma često se dešava da roditelji primete kvržicu na vratu svog deteta, te sa velikom dozom zabrinutsti dolaze u ordinaciju iščekujući ružan scenario. On je, na sreću, veoma redak,i uvećani limfatici na vratu često su znak da imunološki sistem “radi”,i to dobro, svoj posao, delujući kao zaštitna barijera između spoljašnje sredine i tela mališana. No ipak, uvek odvedite dete lekaru radi provere kvržice, izbočine ili otekline na vratu deteta. Pedijatar vašeg deteta proveriće veličinu kvržice, lokaciju, čvrstinu i pitaće vas: koliko dana traje pojava, da li je vaše dete bolesno ili ima druge simptome infekcije, da li je bilo u blizini kućnih ljubimaca ili drugih životinja, ili je boravilo van zemlje.

Health Medic
blog

Većina kvržica koje se nalaze u dečijem vratu su povećani limfni čvorovi izazvani infekcijom. Limfni čvorovi su deo imunološkog sistema i pomažu u uklanjanju tela od štetnih bakterija, virusa i drugih uzroka iritacije ili infekcije. Ima 200 do 300 limfnih čvorova u zadnjem delu nosa, grlu i vratu. Na primer, oni mogu da nabubre kada se telo bori protiv prehlade ili streptokokne infekcije grla. Kvržice na vratu takođe mogu biti pokazatelj infekcije samog limfnog čvora, ili strukture u blizini.

Dijagnoza i lečenje infekcija vrata: Najčešće infekcije vrata su virusne ili bakterijske, a neke se mogu lečiti antibioticima. Kod nekih vrsta „atipičnih“ ili neobičnih infekcija vrata možda se ne čini kao da je dete bolesno, ali kvržice deluju kao da se pogoršavaju. Takođe mogu se uočiti promene u boji i konzistenciji kože iznad limfnog čvora. Ako vaše dete ne reaguje na antibiotike ili deluje naročito bolesno, ima visoku ili dugotrajnu temperaturu i crvenilo kože iznad limfnog čvora, vaš pedijatar može da preporuči drugačije lečenje, te laboratorijske i radiološke pretrage. U retkim slučajevima može se uraditi i biopsija iglom kako bi se utvrdio uzrok infekcije.

No, nisu sve kvržice na vratu povezane sa infekcijom. Kvrga može biti od različitih vrsta cista, izraslina krvnih sudova, ožiljaka ili – retko – tumora. Lokacija, konzistencija i boja limfnog čvora ili kože oko nje mogu dati naznake šta bi moglo biti.
– Kongenitalne ciste- Uobičajena je činjenica da mala deca imaju male ciste na vratu – benigne džepove tkiva koji su se formirali pre rođenja i mogu vremenom da se povećaju. To se naziva kongenitalna cista. Mogu izazvati ponovljene infekcije i možda će ih trebati hirurški ukloniti.

– Duboki hemangiomi- Ponekad su kvržice na vratu vrsta „belega“ koja se zove hemangiom, rast krvnih sudova ispod kože deteta. Oni mogu biti uočljivi kada se beba rodi i brzo se povećaju do prvog rođendana. Duboki hemangiomi mogu se osećati kao „kvržice“, a koža iznad njih može izgledati crvenkasto. Iako često nestaju u vreme kada dete dostigne školsku dob, vaš pedijatar može da preporuči lečenje ako hemangiom počne da ubrzano raste ili izaziva druge simptome.

– Tortikolis „pseudotumor“- Neke bebe sa tortikolisom, stezanjem na jednoj strani vrata, razvijaju pseudotumor na velikom mišiću koji povezuje glavu, vrat i dojku. Kvrga se često sastoji od ožiljnog tkiva pri čemu je mišić povređen u materici ili tokom rođenja. Obično postaje uočljiv između rođenja i 8. nedelje starosti. Vaš pedijatar može da savetuje fizikalnu terapiju koja uključuje toplotu, masažu i pasivno istezanje.

-Maligne mase- Retko kvržica na vratu može biti znak neke maligne bolesti, no takvo stanje uobičajeno prate i drugi simptomi.
Važno je da osluškujete sebe i svoje dete, te da pravovremeno potražite savet lekara kome verujete da vas reši sumnji.

Član HM tima
Vanja Kurjakov
Specijalista pedijatar

Povezane teme:

Srećna beba, zdrava odrasla osoba!

Ovo učenje će joj pomoći da bude srećna beba, a kasnije, odrasla osoba sa većom sigurnošću i samopouzdanjem; zdrava i srećna odrasla osoba. Prvi meseci