Google translate
Претрага
Close this search box.
Bol u trbuhu tokom trudnoće

Bol u trbuhu tokom trudnoće

Bolne senzacije u trbuhu tokom trudnoće mogu biti normalan deo prilagođavanja na trudnoću koja se razvija. Iako postoji mnogo bezopasnih uzroka ovog bola, neki mogu biti i ozbiljniji. 

Neki bolovi u stomaku tokom trudnoće su prilično česti i uglavnom ne predstavljaju pretnju vama i vašoj bebi.

Health Medic
blog

Bol u ligamentima materice: može se javiti oštar ubodni bol pri promeni položaja tela, ili se javiti tup dugotrajni bol. Bol u ovim ligamentima nastaje zbog njihovog istezanja tokom rasta materice. Najčešće se bol javlja u drugom trimestru i smatra se bezopasnim.

Gasovi i zatvor: tokom trudnoće dolazi do usporavanja gastrointestinalnog trakta usled povećanog nivoa progesterona. Zbog toga hrana sporije putuje kroz creva. To često može dovesti do opstipacije i gasova. Preventivno se preporučuje unošenje puno vode, hrane bogate vlaknima, primerena fizička aktivnost, radi smanjenja ove vrste tegoba.

Kontrakcije Brakston Hiks: označene i kao pripremne kontrakcije, uglavnom ne predstavljaju rizik za trudnoću. Manifestuju se kao stezanje i grčenje stomačnih mišića. Za razliku od pravih kontrakcija koje su bolnije, duže traju i blokiraju redovnu aktivnost, kod Brakston-Hiks kontrakcija, redovna aktivnost se uredno nastavlja i same kontrakcije nisu toliko izražene.

Drugi uzroci nelagodnosti i bolova u trbuhu u trudnoći: rastuća materica, stomačni virusi, bubrežni kamenci, miomi i osetljivost na hranu – mogu uzrokovati bolnost u trbuhu u trudnoći koja uglavnom nije opasna za samu trudnoću.

Ozbiljniji uzroci bolova u trbuhu u trudnoći

Vanmaterična trudnoća: nastaje kod razvoja trudnoće izvan materice, a najčešće u jajovodu. U ovom slučaju između 6. i 10. nedelje trudnoće se javlja intenzivan bol i krvarenje. Neophodan je tretman koji može da bude sa primenom određenih lekove, operativan, ili mešoviti.

Abrupcija posteljice: predstavlja po život opasno stanje u kojem se posteljica odvaja od materice pre nego što se beba rodi. U tom slučaju se često javlja obilno krvarenje sa bolovima u trbuhu i/ili leđima. Može doći i do oticanja plodove vode. Često zahteva hitno završavanje trudnoće.

Pobačaj: kod nastanka pobačaja javljaju se bolovi u leđima različitog intenziteta, pojava učestalih kontrakcija, smeđe ili svetlo crveno krvarenje sa, ili bez grčeva, tkivo ili materijal sličan ugrušcima koji izlaze iz vagine i naglo smanjenje i gubitak ostalih znakova trudnoće.

Infekcija urinarnog trakta: stanje koje može da izazove čak i teže komplikacije. Najčešće se javlja bol u donjem delu trbuha, učestalo mokrenje i pečenje pri mokrenju. Početna terapija se lako sprovodi i uglavnom sprečava dalje komplikacije. Ako se bol proširi na leđa u predeo bubrega, sa temperaturom, jezom, mučninom to može biti znak širenja infekcije na gorenje delove urinarnog trakta i često zahteva i bolničko lečenje.

Preeklampsija: karakteriše se visokim krvnim pritiskom i proteinima u mokraći, obično nakon 20 nedelja trudnoće. Bol u gornjem delu stomaka, obično ispod rebara, može pratiti druge simptome koji se koriste za dijagnozu preeklampsije. Mučnina, povraćanje i povećan pritisak na stomak dodatni su simptomi koji se mogu pojaviti u ovom slučaju.

Svi bolovi koji traju dugo, naročito ako su praćeni temperaturom, jezom, mučninom, povraćanjem, vaginalnom pojačanom sekrecijom i krvarenjem, zahtevaju pregled ginekologa i isključivanje nekog od ozbiljnih uzroka bolova u trbuhu u trudnoći.

 

Član HM tima
Dr Aleksandar Babić
Specijalista ginekologije i akušerstva

Povezane teme:

Genitalni herpes

Genitalni herpes

Herpes predstavlja doživotnu infekciju. Međutim, antivirusni lekovi mogu sprečiti ili skratiti promene na koži uzimanjem lekova.

amniocenteza

Amniocenteza

Amniocenteza je postupak kojim se iz materice uzima uzorak plodove vode radi analize i dijagnoze različitih oboljenja.