
Histeroskopija - Novi Sad
Histeroskopija je minimalno invazivna ginekološka procedura koja omogućava lekaru da direktno pregleda unutrašnjost materice i njenog kanala pomoću posebnog instrumenta nazvanog histeroskop. Histeroskop se ubacuje kroz grlić materice vaginalnim putem, a na njegovom vrhu se nalazi kamera koja omogućava precizno vizualizovanje unutrašnjosti materične šupljine na ekranu monitora. Ovaj pregled može pomoći u dijagnostici i lečenju različitih ginekoloških problema.
Kada se preporučuje histeroskopija?
Histeroskopija se najčešće koristi u sledećim slučajevima:
- Ispitivanje uzroka abnormalnog krvarenja – Histeroskopija je koristan alat za utvrđivanje uzroka krvarenja iz materice, naročito kada druge dijagnostičke metode (kao što je ultrazvuk) nisu dali jasnu sliku.
- Pelvični bol – Ako pacijentkinja ima hronični bol u donjem delu stomaka ili u predelu karlice, histeroskopija može pomoći u identifikaciji uzroka.
- Promene u materičnoj šupljini – Ovaj postupak je često indiciran kada se sumnja na promene kao što su polipi, miomi, septumi (pregrade u materici), ožiljci ili adhezije.
- Ponavljani spontani pobačaji – U slučajevima kada žena doživi više od tri spontana pobačaja, histeroskopija može pomoći u ispitivanju strukturalnih abnormalnosti materice.
- Ispitivanje infertiliteta – Histeroskopija je korisna kod ispitivanja uzroka steriliteta, naročito u situacijama kada se sumnja na poremećaje unutar materičnog prostora.
Pored dijagnostičkih svrha, histeroskopija se takođe koristi i u terapijske svrhe:
- Uklanjanje polipa – Polipi koji se nalaze unutar materice mogu se ukloniti tokom histeroskopije.
- Resekcija septuma – Septum ili pregrada koja deli matericu može se ukloniti kako bi se poboljšala funkcionalnost organa.
- Uklanjanje mioma – Manji miomi koji se nalaze unutar materične šupljine mogu se odstraniti histeroskopijom, čime se smanjuje rizik od komplikacija.
- Uklanjanje adhezija – Ožiljci ili priraslice unutar materice (adhezije) koje mogu uzrokovati probleme sa plodnošću ili nepravilnim krvarenjem takođe se mogu ukloniti ovom metodom.
Kako se izvodi histeroskopija?
Intervencija traje od 10 do 30 minuta i obično se izvodi pod lokalnom ili opštom anestezijom, u zavisnosti od vrste zahvata i stanja pacijentkinje. Pacijentkinja se postavlja u ginekološki položaj, a kroz vaginu se uvodi histeroskop. Za precizno vizualizovanje unutrašnjosti materice, često se koristi fiziološka otopina koja se sipa u materičnu šupljinu kako bi se ona proširila.
Ako je potrebno, tokom intervencije mogu se koristiti i dodatni instrumenti za uzimanje biopsija, uklanjanje polipa, mioma, septuma ili adhezija. U mnogim slučajevima, histeroskopija se koristi ne samo za dijagnozu, već i za terapijsko lečenje, bez potrebe za većim hirurškim zahvatima.
Oporavak nakon histeroskopije
Nakon što se procedura završi, pacijentkinja se obično odmah otpušta kući, jer je oporavak brz i bezbolan. Većina žena se vraća svojim svakodnevnim aktivnostima nakon samo nekoliko dana. Oporavak obuhvata:
- Krvarenje – Oskudno vaginalno krvarenje ili blagi iscedak mogu se javiti u prvih nekoliko dana nakon intervencije. Ovo je potpuno normalno i ne traje dugo.
- Bol – Pacijentkinje mogu osećati blage bolove u stomaku, slično menstrualnim bolovima, koji se obično povuku u kratkom periodu.
- Preporuke – Savetuje se uzdržavanje od seksualnih odnosa i fizičke aktivnosti, poput sporta, u periodu od dve nedelje nakon zahvata. Takođe, preporučuje se da pacijentkinje izbegavaju kupanje u kadi nekoliko dana nakon intervencije, dok je tuširanje dozvoljeno već istog dana.
Moguće komplikacije
Histeroskopija je vrlo siguran postupak sa minimalnim rizikom od komplikacija. Međutim, kao i kod svake hirurške intervencije, postoje određeni rizici, uključujući:
- Infekcija – Iako je rizik nizak, postoji mogućnost infekcije nakon zahvata.
- Prekomerno krvarenje – U retkim slučajevima, krvarenje može biti obilno i zahteva dodatnu medicinsku intervenciju.
- Perforacija materice – U vrlo retkim slučajevima može doći do perforacije (probušenja) materice tokom postupka, što zahteva hitnu medicinsku intervenciju.
Pacijentkinje treba da se obrate svom lekaru ako primete bilo koji od sledećih simptoma nakon procedure:
- Jaki bolovi koji ne prolaze.
- Obilno krvarenje koje traje duže nego što je normalno.
- Neprijatan miris iz vagine koji može ukazivati na infekciju.
- Drhtavica, groznica ili osećaj jeze, što može biti znak infekcije.
U Health Medic bolnici histeroskopiija se može obavljati :
- Histeroskopija kao dijagnostička metoda
- Histeroskopsko odstranjivanje polipa materice
- Histeroskopija u sklopu pripreme za vantelesnu oplodnju
Histeroskopija je vrlo korisna i efikasna metoda za dijagnostiku i lečenje problema sa matericom. Sa minimalnim rizikom od komplikacija, brzom rehabilitacijom i mogućnostima za istovremeno lečenje i dijagnostiku, predstavlja savremeni pristup u ginekologiji koji omogućava ženama da brzo i efikasno dobiju odgovarajuću pomoć.