Zatvoreno - otvara se u 08:00

Laparoskopska operacija Mioma materice

Bolnica Health Medic Novi Sad

Ikonica koja oznacava oblast medicine hirurgija

Laparoskopska operacija Mioma materice - Novi Sad

Miomi su dobroćudni tumori koji nastaju u materici i spadaju u najčešće tumore ženskog reproduktivnog sistema. Prema nekim istraživanjima, čak 50% žena tokom svog života razvije miome, ali ovi tumori obično ne izazivaju ozbiljne zdravstvene probleme. Miomi se retko javljaju kod žena mlađih od 20 godina, a u nekim slučajevima mogu se transformisati u maligni oblik, poznat kao sarkom, iako je ovo izuzetno retko. Laparoskopska operacija mioma materice je minimalno invazivna hirurška tehnika koja omogućava lečenje mioma uz minimalne rezove i brži oporavak. Ovaj postupak se obično izvodi kroz tri mala reza na trbuhu – jedan u predelu pupka i dva sa strane. Kroz ove rezove, uvode se laparoskopski instrumenti i kamera, što omogućava precizno uklanjanje mioma dok se vizualizuje unutrašnjost trbušne šupljine.

Uzroci i faktori rizika za razvoj mioma

Iako tačan uzrok nastanka mioma nije potpuno poznat, smatra se da su oni uglavnom genetski uslovljeni, a njihov rast je usko povezan sa hormonima, posebno estrogenom. Faktori koji mogu povećati rizik od razvoja mioma uključuju gojaznost, nedostatak vitamina D, ishranu siromašnu voćem i povrćem, kao i prekomernu konzumaciju alkohola.

Kako prepoznati miome? Simptomi i dijagnoza

Miomi se mogu javiti u različitim veličinama – od vrlo malih koje je teško uočiti ultrazvukom, do velikih masa koje mogu zauzeti značajan deo trbušne šupljine. Simptomi mioma u velikoj meri zavise od njihove lokalizacije, veličine i broja. U mnogim slučajevima, miomi su asimptomatski i otkriju se tokom rutinskih ginekoloških pregleda.

Kada su simptomi prisutni, žene najčešće prijavljuju:

  • Obilno menstrualno krvarenje
  • Menstrualno krvarenje koje traje duže od sedam dana
  • Krvarenje između ciklusa
  • Malokrvnost
  • Pritisak i bol u donjem delu trbuha
  • Bol u leđima ili nogama
  • Učestalo mokrenje i poteškoće pri pražnjenju mokraćne bešike
  • Zatvor
  • Sterilitet ili ponovljeni spontani pobačaji (i do 50%)

Zašto je važno ukloniti miome i koji su načini lečenja?

Nisu svi miomi kandidati za hirurško uklanjanje. Ako su miomi mali i asimptomatski, obično se ne zahtevaju intervencije, ali je neophodno redovno praćenje njihove veličine i rasta. Međutim, ako su miomi veliki, izazivaju simptome ili utiču na plodnost, potrebno je hirurško lečenje. U takvim slučajevima, hirurg će doneti odluku o najboljoj terapiji na temelju specifičnih karakteristika svakog pacijenta.

Laparoskopska operacija mioma: Minimalno invazivan pristup

Postupak je vrlo precizan i omogućava pregled svih unutrašnjih organa, uključujući matericu, jajnike i jajovode. U nekim slučajevima, laparoskopska procedura može biti dijagnostička (kada se potvrđuje prisustvo mioma), dok u drugim slučajevima ima i terapijsku funkciju, odnosno uklanjanje tumora.

Priprema za laparoskopiju i postoperativni oporavak

U Health Medic bolnici sve pacijentkinje dobijaju pomoć i asistenciju kroz čitav proces, bilo da se radi o dijagnostičkoj ili o operativnoj laparoskopiji. Pacijentkinje dobijaju precizna uputstva koje sve analize i preglede je neophodno da urade pre zahvata, koliko sati pre operacije ne treba da jedu i piju.

U našoj bolnici, ljubazno osobolje, glavne sestre i hirurg daće vam detaljno objašnjenje za pripremu. Ukoliko je u pitanju dijagnostička laparoskopija, uobičajeno se ostaje jednu noć u bolnici. Ukoliko je rađena operativna laparoskopija, ostaje se dan ili dva, u zavisnosti od obima operacija i stanja pacijentkinje.

Ako se operacija izvodi u opštoj anesteziji, pacijentkinja će biti uspavana tokom zahvata. U nekim slučajevima može se primeniti i regionalna (spinalna) anestezija, koja omogućava pacijentkinji da bude budna tokom operacije.

Na otpustu osoblje klinike „Health Medic” daje savete kako da se brinete o rani, higijeni i kupanju, kao i termin prve kontrole i skidanja konaca.

Nakon operacije, pacijentkinja obično ostaje u bolnici 2-3 dana, dok je oporavak kod kuće u trajanju od dve nedelje. U tom periodu, moguće je osećati blagi bol i nelagodnost, ali su postoperativni bolovi znatno manji u poređenju sa tradicionalnim otvorenim operacijama. Povratak svakodnevnim aktivnostima zavisi od opšteg stanja pacijentkinje, a u većini slučajeva, nakon 4-6 nedelja moguće je započeti sa fizičkim aktivnostima.

Moguće nuspojave i rizici nakon laparoskopije

Kao i kod svake hirurške intervencije, laparoskopija može izazvati određene nuspojave. Najčešće se javljaju blagi bolovi, nelagodnost u predelu trbuha, vaginalno krvarenje, bolovi u predelu ramena ili modrice oko rana. Ove nuspojave su obično kratkotrajne i lako se ublažavaju uz odgovarajuću terapiju. U izuzetno retkim slučajevima mogu se javiti ozbiljnije komplikacije.

Uticaj na reproduktivno i seksualno zdravlje

Laparoskopija se koristi i kao metoda lečenja steriliteta, jer je minimalno invazivna i omogućava očuvanje reproduktivnog zdravlja. Zbog svojih prednosti, posebno kod mlađih pacijentkinja, laparoskopija predstavlja zlatni standard za lečenje mioma i drugih ginekoloških oboljenja, dok istovremeno čuva seksualno i reproduktivno zdravlje žena.

Laparoskopska operacija mioma predstavlja savremeni, siguran i efikasan način lečenja ovog čestog ginekološkog problema. Sa bržim oporavkom i minimalnim rizicima, ova procedura omogućava ženama da se brzo vrate svojim svakodnevnim aktivnostima, a uz pravovremeno lečenje, povećava šanse za plodnost i kvalitet života. Ako imate pitanja ili sumnjate u postojanje mioma, obratite se  stručnom timu Health Medic zdravstvene ustanove za savet i dalji postupak lečenja.

Naš tim

Lekari koji obavljaju uslugu
Laparoskopska operacija Mioma materice

Privatno zdravstveno osiguranje

Saradnja sa
osiguravajućim kućama

Saradnja sa renomiranim osiguravajućim kućama omogućava našim pacijentima sigurnost i pristup vrhunskim medicinskim uslugama. Pregledajte spisak partnera i saznajte sve pogodnosti koje možete ostvariti kroz privatno zdravstveno osiguranje. Ugovori sa osiguravajućim kućama: Generali osiguranje, Wiener osiguranje, Dunav osiguranje, DDOR osiguranje, kao i Grave osiguranje.