Google translate
Претрага
Close this search box.

Izmišljeni prijatelj – Da li je sve u redu?

Izmišljeni prijatelj – Da li je sve u redu?
Većina nas kao roditelja se plaši kada naša deca razgovaraju sa sobom ili kažu da se igraju sa svojim imaginarnim prijateljima.

Mnogo toga se dešava u našoj glavi, među njima obično pomišljamo na mentalne poremećaje; Međutim, ovi „likovi“ mogu biti veoma korisni za dečji razvoj, ukoliko se pojavljuju kod dece uzrasta između dve i sedam godina, u doba takozvanog „magičnog razmišljanja“. No, ukoliko se „pojave“ u nekom drugom uzrasnom dobu, bilo bi dobro posetiti psihologa.

Health Medic
blog

Izmišljeni prijatelj

Imaginarni prijatelji mogu biti životinje, superheroji, ljudi, mitološka bića, itd. Vrsta bića koja definiše imaginarnog prijatelja nije važna, ali doprinosi u sledećem:
  • Čine da se deca osećaju jače: Imati više „prijatelja“ pomaže da njihovo samopoštovanje raste.
  • Povećavaju svoje društvene veštine: Kada razgovara, igra i zabavlja se sa njima, to čini lakšim da uspostavi odnose sa drugom decom.
  • Izražavaju se. Preko njih vaša deca mogu izraziti svoje brige, strahove i ukuse; obratite pažnju i pomozite mu da reši negativne i iskoristi pozitivne.

Naime, kada izmišljeni prijatelj izoluje dete, ili ono počne da ispoljava agresivno ili nasilno ponašanje, onda može ukazivati na emocionalni problem, što je važno da proceni stučnjak. U svakom drugom slučaju, ponašajte se uobičajeno, sudelujte u igri, možda vam baš izmišljeni prijatelj otkrije maštu vašeg mališana.

 

Član HM tima
Vanja Kurjakov
Specijalista pedijatar

 

Povezane teme:

Ilustracija za clanak na temu: Kako pripremiti dete za školu. Autor članka je dr Nebojša Golić.

Kako pripremiti dete za školu

Kako pripremiti dete za školu? Naime, roditelji su često skloni da detetov boravak  u školi uzimaju zdravo za gotovo – dete ide u školu, ispunjava