Otvoreno - zatvara se u 20:00

Kompletan vodič o vakcinama koje štite zdravlje vašeg deteta

Poliklinika Health Medic Novi Sad

Vakcinacija: Ključ za zdravlje vašeg deteta

Vakcinacija je jedan od najvećih medicinskih uspeha koji je spasio milijarde života širom sveta. Naša pedijatrica, Dr. Dušanka Krklješ, specijalista za dečije bolesti, spominje kalendar vakcinacija ističe značaj vakcina u zaštiti od mnogih opasnih zaraznih bolesti. U ovom članku, objasnićemo koji su to vakcine koje deca moraju da prime, kada, i zašto su one važne za njihov zdrav razvoj.

Šta je vakcinacija i kako funkcioniše?

Vakcinacija je proces uvođenja vakcina u organizam, sa ciljem da se imuni sistem pripremi za borbu protiv određenih virusa i bakterija. Vakcine stimuluju telo da proizvodi imunitet, što znači da će vaše dete biti zaštićeno od opasnih bolesti.

Dr. Dušanka Krklješ, pedijatar, savetuje roditelje o vakcinama

Kalendar vakcinacija – vakcine koje deca primaju od rođenja do 18. godine

1. Početne vakcine – novorođenčad i beba:

Beba već u porodilištu prima prvu vakcinu, vakcinu protiv tuberkuloze. Takođe, dobija i vakcinu protiv žutice, koja je važna za zdravlje jetre novorođenčeta. Ove vakcine su samo početak zaštite koju pružamo našoj deci.

2. Vakcine tokom prve godine života:

  • Difterija, tetanus, veliki kašalj (DTP): Tri doze tokom prve godine pomažu u prevenciji ovih ozbiljnih bolesti.
  • Polio (dečja paraliza): Vakcina koja štiti od poliomijelitisa, ozbiljne bolesti koja može dovesti do trajnog invaliditeta.
  • Meningitis: Dve ili tri doze vakcine koja štiti od bakterijskog meningitisa.
  • Streptokok pneumonije: Tri doze vakcine koja štiti od upale pluća.
  • Vakcinacija protiv žutice: Tri doze tokom prve godine života štite dete od ovog virusnog oboljenja.

3. Vakcine tokom drugog i trećeg godine:

U drugoj godini života, dete dobija revakcinaciju protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja, dečje paralize i meningitisa, a takođe i revakcinaciju protiv streptokoka pneumonije.

4. Vakcine koje se primaju u predškolskoj i školskoj dobi:

  • Mali boginje, rubeola, zaušci: Revakcinacija tokom predškolskog uzrasta je obavezna, a vakcina se obično daje u dve doze.
  • HPV vakcina (humani papiloma virus): Preporučuje se između 12 i 14 godine. Ukoliko je dete starije od 15 godina, vakcina se daje u tri doze.
  • Revakcinacija protiv difterije i tetanusa: Poslednja doza ove vakcine daje se u 14. godini života.

 

Zašto je vakcinacija važna?

Vakcinacija je ključna za prevenciju bolesti koje mogu imati ozbiljne posledice po zdravlje deteta, uključujući dugoročne posledice poput oštećenja mozga, pluća, ili čak smrti. Takođe, vakcinacija štiti i zajednicu, jer smanjuje širenje zaraznih bolesti.

Dr. Dušanka Krklješ, odeljenje pedijatrije u HealthMedic poliklinici u Novom Sadu, savetuje roditeljima da ne odlažu vakcinaciju i da se posavetuju sa pedijatrom kako bi se obezbedio pravovremen i kompletan raspored vakcina za decu.


Bonus: Video sa Dr. Dušankom Krklješ o vakcinaciji

U videu koji možete pogledati ispod, Dr. Dušanka Krklješ detaljno objašnjava kako vakcine štite zdravlje vaše dece i koji su to vakcinalni rasporedi koje roditelji moraju pratiti. Pogledajte video i saznajte više o vakcinama koje su ključne za zdravlje vašeg deteta!

Srodni tekstovi

Pročitajte i ...​