Zatvoreno - otvara se sutra u 08:00

Laparoskopska operacija preponske kile (hernije)

Bolnica Health Medic Novi Sad

Ikonica koja oznacava oblast medicine hirurgija

Laparoskopska operacija preponske kile (hernije) - Novi Sad

Laparoskopske operacije preponskih kila (hernija): Moderniji pristupi i prednosti minimalno invazivne hirurgije

Preponska kila (hernija) predstavlja defekt ili slabost prednjeg trbušnog zida i preponskog kanala, koja omogućava izlaženje tkiva ili organa (najčešće iz trbušne duplje) na mesto gde inače ne bi trebalo da bude. Ova vrsta kile najčešće izaziva neugodne bolove u predelu prepone, koji se obično pogoršavaju nakon napora. S vremenom, kilu je moguće uočiti u području prepone ili skrotuma (mošnice), a bolovi često nestaju. Međutim, ako se preponska kila ne operiše, može dovesti do ozbiljnih komplikacija, a u ekstremnim slučajevima postati životno ugrožavajuće stanje.

Komplikacije preponske kile

Kile mogu izazvati nekoliko ozbiljnih komplikacija, među kojima su najopasnije:

  • Uklještenje (inkarceracija) – Sadržaj kile ne može se vratiti u trbušnu šupljinu, što dovodi do povećanog rizika od opstrukcije i strangulacije.
  • Opstrukcija – Ova komplikacija se javlja kod pacijenata sa dugogodišnjim kilama, kada je smanjen prolaz crevnog sadržaja kroz uklješteno crevo u kili.
  • Strangulacija – Narušena vaskularizacija (ishranjivanje krvlju) creva koja se nalazi u kili. Ovaj poremećaj može dovesti do smrti dela creva i zahteva hitnu operaciju.

Dijagnoza preponske kile

Preponsku kilu je moguće dijagnostikovati kroz fizikalni pregled, gde lekar palpacijom detektuje izbočenje u području prepone. U retkim slučajevima, kada fizički pregled nije dovoljan za postavljanje tačne dijagnoze, mogu biti potrebni dodatni dijagnostički testovi kao što su ultrazvučni pregled regije prepone ili CT skeniranje.

Hirurške tehnike za rešavanje preponskih kila

Iako je klasična operacija preponskih kila (koja se zasniva na Lichtenstein tehnici uz korišćenje protetskog materijala – mrežice) i dalje široko primenjena, razvoj minimalno invazivne hirurgije omogućio je izvođenje laparoskopske operacije koja je lakša, brža i sa mnogo manjih komplikacija za pacijente. Minimalno invazivna hirurgija, kroz upotrebu laparoskopskih tehnika, omogućava manje rezove, brži oporavak i manji rizik od infekcija.

Tehnike minimalno invazivne hirurgije

Postoje tri osnovne laparoskopske tehnike koje se koriste u rešavanju preponskih kila:

  1. Transabdominalni preperitonealni pristup (TAPP)
  2. Intraperitonealni onlay mesh (IPOM)
  3. Totalno ekstraperitonealni pristup (TEP)

Svaka od ovih tehnika ima svoje specifičnosti, a izbor zavisi od specifičnih potreba pacijenta, prirode kile i opšteg stanja pacijenta.

1. Transabdominalni preperitonealni pristup (TAPP)

Ova tehnika podrazumeva ulazak u trbušnu šupljinu kroz malu laparaskopsku inciziju, kroz koju se uz pomoć kamere i specijalizovanih instrumenata identifikuju preponske kile, ali i druge potencijalne kile na prednjem i bočnom trbušnom zidu. TAPP metoda omogućava potpun pregled trbušne šupljine, čime je moguća identifikacija drugih patologija ili kilnih defekata koji možda nisu bili primetni na prvom pregledu. Nakon što se sadržaj kile vrati u pravilnu poziciju, u prethodno pripremljenu regiju se postavlja mrežica koja osigurava da kila ne nastane ponovo.

2. Totalno ekstraperitonealni pristup (TEP)

TEP je minimalno invazivan pristup u kojem se operacija izvodi unutar samog trbušnog zida, bez narušavanja unutrašnjeg omotača trbuha (peritoneuma). Ovaj pristup smanjuje rizik od stvaranja priraslica unutar trbušne šupljine, što je česta komplikacija kod drugih tehnika. TEP je naročito koristan kod mladih pacijenata, sportista ili onih koji se brzo vraćaju aktivnom životu. Brži oporavak je jedan od ključnih razloga zbog kojih se TEP tehnika preferira kod sportista, jer se povratak redovnim aktivnostima može očekivati već nakon 24 do 48 sati, dok povratak treningu može biti moguć već nakon 4-5 dana.

3. Intraperitonealni onlay mesh (IPOM)

IPOM tehnika koristi se za sve kile prednjeg trbušnog zida, uključujući one koje su nastale primarno ili nakon prethodnih operacija. Ova tehnika omogućava istovremeno jačanje više slabih mesta trbušnog zida, što je naročito korisno kod pacijenata koji imaju više kila ili su podvrgnuti prethodnim hirurškim zahvatima. U ovoj proceduri, mrežica se postavlja unutar trbušne šupljine i koristi za popravku defekata na trbušnom zidu.

Prednosti minimalno invazivnih tehnika

Laparoskopske operacije preponskih kila donose mnoge prednosti u odnosu na klasične operacije:

  • Manji rezovi – Laparoskopski pristup zahteva vrlo male rezove (obično od 5 do 12 mm), što smanjuje vidljive ožiljke i rizik od infekcija.
  • Brži oporavak – Pacijenti se brže oporavljaju, jer minimalni rezovi znače manje traume za tkiva, što omogućava brži povratak svakodnevnim aktivnostima.
  • Manje bola nakon operacije – Manji rezovi znače i manji postoperativni bol, što smanjuje potrebu za analgeticima i omogućava brži povratak normalnom životu.
  • Preciznost hirurške procedure – Upotreba kamere koja uvećava sliku sa 5 do 10 puta omogućava hirurgu da bolje vidi i preciznije izvede operaciju, smanjujući rizik od grešaka i oštećenja drugih struktura.
  • Manji rizik od priraslica – Kod TEP tehnike, koja se izvodi unutar trbušnog zida, nema oštećenja unutrašnjeg omotača trbuha, što znatno smanjuje rizik od stvaranja priraslica.

Minimalno invazivna hirurgija, uz primenu tehnika poput TAPP, TEP i IPOM, predstavlja savremeni način rešavanja preponskih kila, nudeći pacijentima brojne prednosti poput brzog oporavka, manje bola i manjih rezova. Ako imate preponsku kilu ili sumnjate da je imate, važno je da se posavetujete sa stručnjacima koji će vam pomoći da izaberete najbolju opciju za lečenje, čime ćete osigurati bezbedan i brz oporavak.

Health Medic bolnica nudi najmodernije tehnike za laparaskopsko i klasično rešavanje kila i pruža vam vrhunsku medicinsku negu sa minimalnim rizikom i brzim oporavkom.

Naš tim

Lekari koji obavljaju uslugu
Laparoskopska operacija preponske kile (hernije)

Privatno zdravstveno osiguranje

Saradnja sa
osiguravajućim kućama

Saradnja sa renomiranim osiguravajućim kućama omogućava našim pacijentima sigurnost i pristup vrhunskim medicinskim uslugama. Pregledajte spisak partnera i saznajte sve pogodnosti koje možete ostvariti kroz privatno zdravstveno osiguranje. Ugovori sa osiguravajućim kućama: Generali osiguranje, Wiener osiguranje, Dunav osiguranje, DDOR osiguranje, kao i Grave osiguranje.