Verujte svom instinktu! Pomoći će vam da otkrijete koji su idealni trenuci za bebu da spava, jede ili se igra i odatle možete uspostaviti baze za planiranje dnevnih rutina.
Dremka! Pokušajte da uvek budete posle jela i pripremite okolinu (pustite tihu muziku i zamračite prostoriju).
Na spavanjac! Sprovodite aktivnosti za koje znate da se približava vreme spavanja, kupanje, večera, oblačenje pidžame, gašenje svetla … Ponekad novorođenčadi treba pomoć da nauče da razlikuju dan i noć. Tada ćete morati uspostaviti različite rutine. Preko dana neka spava na mestu koje je osvetljeno, a kada se probudi igrajte se, plešite, pevajte, zabavljajte se, idzađite u šetnju… Noću ga stavite u krevet, ugasite svetla, pričajte tihim glasom i zagrlite se.
Mnogo strpljenja! Imajte na umu da vaše novorođenče treba vremena da se navikne na život izvan materice, i da se razvija svaki dan, tako da ćete morati strpljivo da menjate svoje rutine.
Mnogo ljubavi! Veoma je važno da prvih meseci budete prisutni da biste utešili svoje dete. Obasipajte ga poljupcima, zagrljajima milovanjem, neka oseti sigurnost.
Utešite bebu koja plače! Uprkos verovanjima, treba da priskočite u pomoć svom detetu svaki put kada plače, čak i ako ga odmah ne izvadite iz krevetića, pogledate i vidite šta mu je potrebno.
Jelo. Kod kuće imajte određeno mesto za dojenje ili hranjenje na flašicu, tako da će vaše dete shvatiti da postoji vreme i mesto za sve. Ako već sedi samostalno i jede čvrstu hranu,neka sedi u svojoj stolici za hranjenje u društvu cele porodice.
Imajte na umu da se strogi rasporedi ne mogu utvrditi za prvih šest meseci.