
Kvadrantektomija - Novi Sad
Kvadrantektomija (tumorektomija, parcijalna resekcija dojke): Poštedni hirurški zahvat za lečenje raka dojke
- Kvadrant dojke – sa disekcijom žlezda pazušne jame
- Obostrani kvadrant dojke – sa disekcijom žlezda pazušne jame
Kvadrantektomija, takođe poznata kao tumorektomija ili parcijalna resekcija dojke, predstavlja operativni zahvat kojim se uklanja samo određeni deo dojke zahvaćen tumorom, dok se ostatak tkiva dojke ostavlja netaknut. Ovaj postupak je efikasan način lečenja raka dojke u ranim fazama, jer omogućava očuvanje većine dojke, a u isto vreme omogućava efikasno uklanjanje tumora. Kvadrantektomija je važna opcija za žene koje žele da sačuvaju estetski izgled dojke a da u isto vreme izleče rak, uz minimalan psihološki i fizički uticaj.
Kada se koristi kvadrantektomija?
Kvadrantektomija je najčešće preporučena kod žena koje imaju rane stadijume raka dojke. Idealni kandidati za ovu operaciju su žene koje imaju:
- Mali tumor, obično ne veći od 4-5 cm, koji je lokalizovan u jednom delu dojke.
- Tumor koji nije proširio metastaze na limfne čvorove ili druge delove tela.
- Opšte dobro zdravstveno stanje koje omogućava podnošenje operacije i oporavak.
U slučajevima kada rak nije proširen na okolna tkiva, kvadrantektomija može biti odlična alternativa mastektomiji jer omogućava očuvanje značajnog dela dojke.
Kako izgleda operacija kvadrantektomije?
Operacija kvadrantektomije obavlja se pod opštom anestezijom, što znači da pacijentkinja neće biti svesna tokom postupka. Sam hirurški zahvat traje između 1 i 3 sata, u zavisnosti od specifičnosti slučaja i složenosti tumora.
Priprema pre operacije
Pre same operacije, pacijentkinja će proći kroz nekoliko predoperativnih procedura:
- Snimanje dojke: Pre operacije, pacijentkinji se obično rade mamografija, ultrazvuk ili MRI skeniranje kako bi se tačno locirao tumor. To omogućava hirurgu da precizno planira opseg zahvata.
- Priprema tela: Pacijentkinja će biti upućena da ne jede niti pije 6-12 sati pre operacije kako bi se smanjio rizik od komplikacija tokom anestezije.
- Anestezija: Operacija se izvodi u opštoj anesteziji, tako da pacijentkinja ne oseća bol tokom zahvata.
Tok operacije
- Prvi korak: Pronalazak tumora – Hirurg će prvo pažljivo locirati tumor u dojci pomoću snimaka ili palpacije, zavisno od prethodnih pregleda. Ukoliko je tumor duboko u tkivu dojke, može se koristiti posebna tehnika označavanja tumora, kao što je marker ili igla koja označava tačnu poziciju.
- Napraviti rez – Nakon što je tumor precizno lociran, hirurg pravi rez na dojci. Veličina i lokacija reza zavise od veličine tumora i njegovog položaja, ali se obično pravi manji rez u prirodnoj liniji dojke, što pomaže u minimiziranju estetskog ožiljka.
- Uklanjanje tumora i okolnog tkiva – Hirurg zatim pažljivo uklanja tumor i okolno zdravo tkivo kako bi se osiguralo da su svi mogući mikroskopski zahvaćeni delovi uklonjeni. Obično se uklanja oko četvrtina dojke, uključujući tumor i okolne zdrave margine. Ovaj postupak omogućava potpunu eliminaciju tumora dok se zadržava što je moguće više zdravog tkiva dojke.
- Uklanjanje limfnih čvorova – U nekim slučajevima, ako postoji sumnja da se rak proširio na limfne čvorove, hirurg može odlučiti da ukloni nekoliko limfnih čvorova iz pazuha. To pomaže u proceni da li je rak metastazirao i omogućava bolje praćenje bolesti nakon operacije.
- Zatvaranje rane i rekonstruisanje dojke – Nakon uklanjanja tumora, hirurg pažljivo rekonstruiše preostalo tkivo dojke. Iako kvadrantektomija čuva većinu tkiva dojke, ponekad može doći do promene u obliku ili veličini dojke, što može zahtevati dodatnu rekonstrukciju. Ovaj korak može se obaviti odmah tokom operacije ili kasnije, u zavisnosti od želje pacijentkinje i plana lečenja.
Postoperativni period
Nakon operacije, pacijentkinja ostaje pod pažljivim nadzorom dok se anestezija ne povuče. Postoperativni oporavak obično traje nekoliko dana.
- Hospitalizacija: Većina pacijentkinja može biti otpuštena iz bolnice već nakon 1-2 dana, ali u nekim slučajevima hospitalizacija može trajati duže, posebno ako su uklonjeni limfni čvorovi.
- Bol i kontrola bola: Nakon operacije, bol može biti prisutan, ali je obično blag i lako se kontroliše analgeticima. Pacijentkinje će imati drenaže postavljene kako bi se sprečila nagomilavanje tečnosti u operativnoj regiji.
- Oporavak: Većina pacijentkinja se može vratiti svakodnevnim aktivnostima nakon 2-3 nedelje, dok se teži fizički napori preporučuju samo nakon 4-6 nedelja. Redovne postoperativne kontrole su ključne za praćenje oporavka.
- Rekonstrukcija dojke: Iako kvadrantektomija omogućava očuvanje većeg dela dojke, u nekim slučajevima može doći do promene u njenom obliku ili veličini. Ako pacijentkinja želi, rekonstrukcija dojke može se obaviti pomoću silikonskog implanta ili korišćenjem tkiva sa drugih delova tela, u skladu sa željama i potrebama pacijentkinje.
Prednosti i mane kvadrantektomije
Prednosti:
- Očuvanje dojke: Kvadrantektomija omogućava očuvanje većine dojke, što ima značajan psihološki i estetski uticaj na pacijentkinje.
- Brži oporavak: Oporavak nakon kvadrantektomije obično traje kraće nego nakon mastektomije, jer je zahvat manji i invazivan.
- Efikasnost u lečenju: U ranim stadijumima raka, kvadrantektomija može biti vrlo efikasna u lečenju raka dojke, sa visokim stopama preživljavanja.
Mane:
- Mogućnost promene oblika dojke: Iako se većina tkiva očuva, može doći do promena u obliku i veličini dojke.
- Potrebna je postoperativna terapija: U zavisnosti od stadijuma raka, možda će biti potrebna postoperativna terapija, kao što je radioterapija ili hormonska terapija, kako bi se smanjio rizik od recidiva.
Kvadrantektomija je efikasan i štedljiv hirurški zahvat za lečenje raka dojke, koji omogućava očuvanje dojke i postizanje dobrih rezultata u borbi protiv bolesti. Ovaj postupak je vrlo koristan za žene u ranim fazama raka, jer omogućava minimiziranje fizičkog i psihološkog stresa, a istovremeno pruža visoke šanse za potpuno izlečenje. Ukoliko imate indikaciju za ovu vrstu intervencije, preporučujemo da se posavetujete sa stručnjacima u Health Medic bolnici u Novom Sadu kako biste dobili najbolju moguću negu i podršku. Preporučuje se da žene koje su kandidatkinje za ovaj zahvat u potpunosti sarađuju sa onkologom i hirurgom kako bi doneli najbolju odluku za lečenje u skladu sa specifičnostima njihovog stanja.