
Operacija fibroadenoma dojke - Novi Sad
Operacija fibroadenoma dojke, Sve što treba da znate o dijagnozi, simptomima i lečenju.
Svaka pomisao na pojavu čvora u dojci često izaziva strah kod žena, međutim, važno je napomenuti da nisu svi čvorovi u dojci razlog za zabrinutost. Jedan od najčešćih benignih čvorova, posebno kod mlađih žena, je fibroadenom. Iako fibroadenomi nisu opasni, njihovo uklanjanje se preporučuje kako bi se obezbedio psihološki mir, posebno u slučajevima kada se javlja brži rast čvora.
Šta uzrokuje fibroadenome dojke?
Fibroadenomi se najčešće javljaju kao rezultat dugotrajnog povećanja nivoa estrogena, hormona koji igra ključnu ulogu u zdravlju dojki. Ovaj tip tumora je benigni, što znači da ne predstavlja opasnost od razvoja raka. Ipak, važno je pratiti njihov rast i redovno se obavljati preglede kako bi se isključila bilo kakva promena.
Dijagnoza fibroadenoma dojke
Dijagnoza fibroadenoma se postavlja na osnovu ultrazvučnog i fizikalnog pregleda, posebno kod mlađih žena. Kod starijih žena, ponekad je potrebna dodatna dijagnostika, poput mamografije. U nekim slučajevima, radi sigurnosti, preporučuje se i biopsija tkiva kako bi se osiguralo da se ne radi o malignim promenama.
Simptomi fibroadenoma
Fibroadenomi mogu izazvati bolove, osetljivost ili pritisak u dojci, naročito kako tumor raste i pritisne okolno tkivo. Iako su simptomi često obostrani, fibroadenom se obično javlja samo u jednoj dojci. U nekim slučajevima, može doći i do svetlog iscedka iz bradavice.
Simptomi se mogu menjati tokom menstrualnog ciklusa, a bolovi su najizraženiji u fazama mastopatije (prvi stadijum bolesti) ili pred menstruaciju, kada se javlja adenozis. U starijem uzrastu, ukoliko fibroadenom nije uklonjen, može doći do razvoja cističnih promena.
Kada je potrebna operacija?
Iako većina fibroadenoma ne zahteva operaciju, ukoliko fibroadenom raste brzo ili izaziva neprijatnosti, preporučuje se hirurško uklanjanje. Fibroadenomi obično nastaju u gornjem spoljašnjem delu dojke, a ponekad je potrebno razlikovati ih od drugih tipova tumora, poput filoidnog tumora, što zahteva preciznu dijagnostiku.
Kako se izvodi operacija fibroadenoma dojke?
Operacija uklanjanja fibroadenoma obično se izvodi minimalno invazivnom metodom u opštoj anesteziji. Procedura traje kratko, a pacijentkinja se obično otpušta kući već dva sata nakon zahvata. Na mestu reza postavljaju se resorptivni šavovi koji se ne moraju skidati, a koji se s vremenom sami razgrade, što poboljšava estetski izgled ožiljka.
Operacija može biti izvedena ispod pazuha ili oko bradavice, što smanjuje vidljivost ožiljaka. Iako operacija obično ne izaziva bolove, pacijentkinjama se savetuje da izbegavaju veće pokrete ruke sa strane na kojoj je obavljen zahvat kako bi se sprečilo istezanje kože i nastanak vidljivih ožiljaka.
Postoperativna nega i oporavak
Nakon operacije, rana obično ne izaziva bolove, a proces zarastanja ide brzo uz minimalnu potrebu za dodatnim lečenjem. Pacijentkinjama je savetovano da izbegavaju naporne fizičke aktivnosti nekoliko nedelja kako bi se osigurao optimalan oporavak. U retkim slučajevima, može doći do recidiva fibroadenoma, ali ovaj ponovni rast obično nije opasan.
Fibroadenomi su najčešće benigni tumori dojke koji, iako nisu opasni, mogu izazvati nelagodnosti i zahtevati uklanjanje u određenim slučajevima. Redovno praćenje, pravilna dijagnostika i pravovremeno lečenje ključni su za očuvanje zdravlja dojki i smanjenje rizika od komplikacija.