Vodena stimulacija se često meša sa plivanjem, koje se definiše kao akcija kretanja u vodi, ali Američka pedijatrijska akademija navodi da to nije moguće do navršene četiri godine, zbog neuromuskularnog razvoja. Zato u prvim godinama (bebe od tri do 24 meseca) života govorimo o akvatičnoj stimulaciji. Koje su prednosti za vaše dete?
1. Adekvatan program za vodenu stimulaciju ima faze koje pomažu vašem detetu da se prilagodi okolini, od upoznavanja s vodom, vežbama za mišićno toniranje i ravnoteže, do dostizanja ronjenja. 2. Serija podražaja koje vaša beba prima tokom vodene stimulacije služi za promovisanje sazrevanja nervnog sistema, uglavnom.
3. Podražaji koji se pružaju su iskustva percepcije, čula, samokontrole tela, igre i otkrića. Vaše dete uči da kontroliše svoje disanje, otkriva šta njegovo telo može da radi, razvija autonomiju i povezuje se sa svojim ocem ili majkom.
4. Asimilacija ovih stimulusa omogućava mozgu vašeg deteta da formira što je moguće više neuronskih veza u ranom detinjstvu, što poboljšava njihov psihomotorni razvoj.
5. Svrha je razviti veštine u vodenoj sredini, jer to olakšava vašem detetu da razvije inteligenciju, ojača svoje emocionalne veze i formira samopouzdanu ličnost.
Naravno, ne zaboravimo, nikada bez nadzora! Bezbednost na prvom mestu!
Član HM tima
Vanja Kurjakov
Specijalista pedijatar