Dugo godina u svetu je široko rasprostranjena metoda za lečenje cervikalnih neoplazija i zahvaljući njoj je smanjen broj velikih operativnih zahvata.
Konizacija se može izvesti skalpelom (konizacija hladnim nožem), laserom ili elektrohiruškom omčicom.
Svaki od ovih pristupa ima svojih prednosti i mana.
- Konizacija skalpelom obezbeđuje najčistiji ivice za patohistološki pregled ali je povezana sa većom stopom krvarenja u odnosu na laser ili elektrohirušku omčicu i zahteva uglavnom opštu anesteziju.
- Laser procedure traju duže, ivice mogu da budu “spaljene” (što otežava Patologu da se izjasni da li su promene odstranjene u celosti) te cena aparata i procedure ne opravdavaju rezultat.
- LOOP ili LLETZ konizacija ima više prednosti, uključujući kraće trajanje operacije, jasne ivice konusa i praktično bezkrvna metoda, štaviše, moguće je izvesti kao jednodnevnu hirurgiju, bez potrebe za noćenjem u bolnici.
Veličina konusa se uvek prilagođava individulno, u zavisnosti od nalaza, godina života, itd.
Nakon intervencije pacijent može da oseća neku vrstu nelagodnosti, može se javiti blaže krvarenje ili iscedak. Tegobe spontano prolaze u roku od par dana. Obično nakon nekoliko dana se možete vratiti svojim uobičajenim obavezama. Ne ostavlja posledice na sposobnost da ostanete u drugom stanju.
Po pristizanju patohistološkog nalaza (PH), lekar/hirurg koji je izveo operaciju će Vam rastumačiti rezulatate..
Obratite se nekome iz Health Medic stručnog tima ginekologa, ukoliko želite više informacija u vezi Konizacije.