Urgentna (hitna) kontracepcija u koju spada pilula za dan posle namenjena je ženama koje su upražnjavale nezaštićen odnos, u slučaju neodgovarajuće primene nekog drugog kontraceptivnog metoda, u cilju sprečavanja nastanka trudnoće. Ovaj vid kontracepcije naziva se i postkoitalna kontracepcija, jer se primenjuje nakon seksualnog odnosa.
“Pilula za jutro posle” ili “Pilula za dan posle”
Preparati za hitnu ili urgentnu kontracepciju se popularno nazivaju ” pilula za jutro posle” ili “pilula za dan posle” i imaju tradiciju dugu preko 30 godina. I pored ovako relativno dugog perioda korišćenja smatra se da je primena ove vrste sekundarne zaštite , čak i u zemljama sa visoko razvijenim sistemom zdravstvenog prosvećivanja i informisanja, daleko ispod optimalnog nivoa.
Prema procenama stručnjaka, širenje metoda ove vrste kontracepcije može da spreči nastanak velikog broja neželjenih trudnoća i abortusa godišnje.
Žene širom sveta složile bi se sa tim da šira i adekvatna primena metoda urgentne kontracepcije, odnosno “pilula za dan posle” zahteva i poznavanje osnovnih informacija o mogućnostima i ograničenjima koje ova metoda nudi. U našoj zemlji, kao i u delu Evrope do pre nekoliko godina su se uzimale u dve doze (dva puta po jedna tableta), sa razmakom od 12 sati.
Hitnu kontracepciju putem primene levonorgestrela Svetska zdravstvena organizacija je još 1998. godine označila kao zlatni standard u hormonskoj hitnoj kontracepciji.
Standardni režim primene kontraceptivne tablete podrazumeva primenu u roku od 72 sata nakon nezaštićenog odnosa. Ipak, što se kasnije uzme tableta, kontraceptivni efekat se smanjuje, odnosno raste rizik od nastanka trudnoće. Najbolje je uzeti tabletu u prva 24 časa od nezaštićenog seksualnog odnosa.
Dejstvo levonorgestrela zavisi od momenta primene. Ukoliko se primeni pre ovulacije može da je spreči, dok davanje nakon ovulacije utiče na transport spermatozoida i jajne ćelije i ometa proces oplođenja i implantacije.
Kontraindikacije
Najčešće se ne navode nikakve kontraindikacije za primenu ovih tableta, dok neki navode da ih ne treba primeniti u slučaju postojanja ozbiljnih oboljenja jetre ili pri postojanju vaginalnog krvarenja nepoznatog porekla. Njih ne treba primenjivati kada postoji ustanovljena trudnoća, jer tada primena neće imati efekta.
Takođe, treba istaći da primena ovih hormonskih preparata nije zamena za redovnu, klasičnu, kontracepciju i ne može predstavljati metodu koja se često praktikuje. Eventualno, ona može predstavljati metod izbora kod žena koje imaju zaista vrlo retke seksualne odnose.
Primena tablete za dan posle
U preko 80 zemalja sveta registrovani su specijalizovani preparati za urgentnu kontracepciju koji sadrže sam levonorgestrel, i koji se dobijaju direktno od farmaceuta i bez lekarske konsultacije.
Istraživanja pokazuju ukoliko se u prvih 24 sata primeni kontraceptivna tableta rizik od nastanka trudnoće iznosi 0,4%. U slučaju da se primeni nakon 24 sata, rizik raste na 2,7%. Treba znati da rizik od nastanka trudnoće nakon jednog nezaštićenog odnosa u periodu “nesigurnih” odnosno plodnih dana iznosi preko 30%. Ipak, potrebno je napomenuti da ova vrsta kontracepcije štiti od odnosa koji su se desili pre uzimanja pilule ali ne i odnosa koji su se dogodili nakon njenog uzimanja.
Primena urgentne kontracepcije zaista neophodna jer može da se spreči neželjena trudnoća, tačnije, njihov veliki broj a samim tim i sličan broj abortusa. Primena hormonskih preparata je veoma bezbedna, komforna i jednostavna metoda, praktično bez kontraindikacija i sa minimalnim i retkim neželjenim efektima.
Ipak, potrebno je istaći da primenu ovakvih hormonskih preparata treba ograničiti samo na zaista izuzetne slučajeve nezaštićenog odnosa u plodnim danima uz još jedno podsećanje da ova metoda nije zamena za redovnu kontracepciju koja pruža kontinuiranu, visoku kontraceptivnu efikasnost.
Takođe, treba istaći i to da ova metoda štiti samo od nastanka trudnoće bez ikakvog efekta na zaštitu od seksualno prenosivih bolesti.
Ukoliko imate bilo kakvu nedoumicu ili potrebu da se posavetujete sa ginekologom, zakažite pregled kod ginekologa u Novom Sadu, u poliklinici Health Medic gde tim najboljih ginekologa može da vam pruži sve vrste ginekoloških usluga i saveta.
Pitanja i odgovori
Šta je pilula za dan posle?
Pilula za dan posle je hitna kontracepcijska metoda koja se koristi nakon nezaštićenog odnosa ili neuspeha drugog kontraceptivnog sredstva kako bi se sprečila trudnoća.
Kako funkcioniše pilula za dan posle?
Pilula za dan posle sadrži hormon levonorgestrel koji sprečava ovulaciju, usporava transport spermatozoida i jajne ćelije i ometa implantaciju oplođene jajne ćelije.
Kada treba uzeti pilulu za dan posle?
Pilulu treba uzeti što pre nakon nezaštićenog odnosa, idealno u roku od 24 sata, ali najkasnije do 72 sata, jer se efikasnost smanjuje kako vreme prolazi.
Koliko je pilula za dan posle efikasna?
Efikasnost zavisi od vremena uzimanja. Ako se uzme u prvih 24 sata, rizik od trudnoće je oko 0,4%. Nakon 48 sati rizik raste na 2,7%, dok je nakon 72 sata mnogo manja efikasnost.
Da li pilula za dan posle ima neželjene efekte?
Neželjeni efekti su retki, ali mogu uključivati mučninu, povraćanje, blage bolove u stomaku, vrtoglavicu ili promene u menstrualnom ciklusu.
Da li mogu da koristim pilulu za dan posle više puta?
Pilula za dan posle nije zamena za redovnu kontracepciju i ne preporučuje se njena česta upotreba. Koristi se samo u hitnim situacijama.
Kada pilula za dan posle nije preporučena?
Pilula za dan posle nije preporučena za žene koje već imaju utvrđenu trudnoću ili koje imaju ozbiljna oboljenja jetre ili nepoznato vaginalno krvarenje.
Da li mi treba recept za pilulu za dan posle?
U mnogim zemljama, uključujući Srbiju, pilula za dan posle može se kupiti u apoteci bez recepta. Preporučuje se konsultacija sa farmaceutom ili lekarom.
- Podeli tekst sa drugima