Google translate
Претрага
Close this search box.
Korona virus - dojenje

Korona virus u trudnoći i dojenju

Tokom aktuelne pandemije izazvane novim COVID-19 ( korona virus ) virusom svi smo svesni izazova koji se nameću zdravstvenom sistemu velikog broja zemalja, koje su suočene sa potencijalnim rizicima po zdravlje stanovništva.

Kako se radi o novom i trenutno još nedovoljno ispitanom uzročniku (koji ima donekle sličnosti sa uzročnicima drugih epidemijama – SARS-CoV I MERS – CoV), ograničena su iskustva i smernice u pogledu lečenja i prevencije ove bolesti. Jedna od osetljivih populacija u pogledu infekcije sa COVID-19 virusom su svakako trudnice i novorođene bebe.

Pojedine stručne organizacije (RCOG, CDC) su već ponudile vodiče koje se tiču zbrinjavanja trudnica sa suspektnom, ili dokazanom infekcijom sa COVID-19. Saznanja se svakodnevno nadograđuju, pa će verovatno i ti vodiči imati svoje dodatne izmene.

Health Medic
blog

Prema trenutnim preporukama i saznanjima čini se da trudnice nisu posebno podložnije infekciji COVID-19 (korona virus) od opšte populacije. Trudnice bi trebale primenjivati iste preventivne postupke u zaštiti od infekcije, kao i opšta populacija, poput: pokrivanje usta i nosa pri kašljanju, izbegavanje kontakta sa bolesnim osobama, posebno onim sa respiratornom infekcijom, primena lične higijene u vidu učestalog pranja ruku sapunom i vodom, ili sredstvima za čišćenje ruku na bazi alkohola, nošenje maski i dr.

Mere opreza se preporučuju i pri kontaktu sa zdravstvenom službom u redovnim kontrolama trudnoće, kao i praćenje preporuka u slučajevima sumnjivim na infekciju (samoizolacija u kućnim uslovima, praćenje razvoja simptoma bolesti, kontak epidemiološke službe, testiranje na COVID-19 (korona virus) prema indikaciji, izolacija pri prijemu u zdravstvenu ustanovu i tokom porođaja i sl.)

Mišljenje nekih stručnjaka u ovom trenutnku (RCOG) je da beba verovatno neće biti izložena infekciji tokom trudnoće. Prema CDC nema jasnih dokaza da li će korona virus izazvati problem u trudnoći, ili nakon rođenja bebe.

Ono što je ohrabrujuće jeste da su u seriji slučajeva u Kini testirani amnionska tečnost, krv iz pupčanika, briseve grla novoređenih beba i mleko žena zaraženih COVID-19 i svi testirani uzorci su bili negativni na virus. Takođe, opisano je i testiranje posteljica zaraženih majki u 3 slučaja, a gde su testovi bili negativni na virus. Trenutno nema jasnih dokaza ni o tome da je prenos infekcije moguć putem genitalnih sekreta. Prema tim nalazima infekcije novorođenih beba mogu nastati tek nakon rođenja.

Dojenje i korona virus

Što se tiče dojenja, pozitivno j je da je testiranje majčinog mleka kod žena sa potvrđenom, ili suspektnom infekcijom na COVID-19 bilo negativno, ali s obzirom na mali broj testiranih slučajeva, te dokaze treba tumačiti s oprezom. Kao što je već pomenuto veća je verovatnoća da će zaražena majka preneti infekciju na bebu respiratornim putem, kašljanjem ili kijanjem, slično kao što se širi gripa i ostali respiratorni patogeni. U Kini se zato savetuje izolacija deteta od majke tokom barem 14 dana.

Sa druge strane zbog izuzeznog značaja dojenja za bebu, prema RCOG I CDC preporukama ukoliko je stanje majke i deteta zadovoljavajuće, može se razmotriti da majka i beba ostanu zajedno, uz sve mere opreza kao što su higijena ruku, nošenje maske, ili npr. ekspresija mleka iz dojke u bočicu, te hranjenje bebe majčinim mlekom iz bočice, što može da radi i druga osoba.

Sigurno je da će u narednom periodu dalja ispitivanja i iskustva u lečenju COVID-19 iznedriti i
jasnija saznanja i konkretnije preporuke kako u opštoj borbi protiv ove nove bolesti, tako i u odnosu na deo koji se tiče infekcija sa COVID-19 (korona virus) u trudnoći i periodu dojenja.

Kontakt epidemiološke službe za sve informacije

Specijalan broj Ministarstva zdravlja
za pitanja u vezi sa koronavirusom:  064 8945 235

Institut za javno zdravlje Srbije
“Dr. Milan Jovanović batut”: 011 2684 566

web: covid19.rs

 

Član HM tima
Dr Aleksandar Babić
Specijalista ginekologije i akušerstva

Povezane teme:

hcg i trudnoca

hCG I TRUDNOĆA

hCG dostiže najvišu vrednost između 60 i 80 dana od menstruacije, tj. pad vrednosti počinje između 10. i 12. nedelje trudnoći.

vitamin c u ishrani dece

Vitamin C u ishrani bebe

Nakon 6 meseci starosti, dobro izbalansirana ishrana će pomoći da dostigne dnevne preporuke. Dnevni preporučeni unos Bebe od 6 meseci i mlađe treba da dobijaju

FITNES U TRUDNOĆI

Postoji nekoliko sjajnih načina vežbanja tokom trudnoće. Ples, aerobik, plivanje, šetnja, vežbe sa tegovima, joga…