Kako deluje spirala?
Obe spirale prevashodno deluju tako što sprečavaju spermu (spermatozoide) da oplodne jajnu ćeliju. Bakarna takođe otpušta u malim količinama bakar koji deluje spermicidno. Silikonska otpušta Progestin koji zgušnjava cervikalni sekret i tako onemogućuje spermu da stigne do jajne ćelije a smatra se i da zaustavlja ovulaciju. Ukoliko se ipak desi da jajna ćelija bude oplođena, oba tipa spirale izazivaju kontrolisano zapaljenje sluznice materice i tako sprečavaju implataciju.
Da li mogu da koristim spiralu dok dojim ?
Da, oba tipa, obzirom da je u pitanju lokalna terapija, nijedna ne utiče na kvalitet i količinu mleka.
Da li spirala utiče na sposobnost da ostanem u drugom stanju nakon njenog korišćenja ?
Ne. Spirala može biti izvađena u bilo kojem delu ciklusa i odmah nakon toga možete raditi na trudnoći. Vaša mogućnost da ostanete u drugom stanju će biti ista kao i pre.
Kako da dobijem spiralu ?
Javite se svom ginekologu. Pre nego što je lekar postavi, treba da obavi pregled i da se uveri da niste trudni i da nemate genitalnu infekciju,te da se orijentiše o poziciji materice. Uobičajeno se postavlja nakon završene menstruacije. Takođe je moguće postaviti spiralu posle porođaja, bez obzira da li je u pitanju bio vaginalni ili carski rez.
Kako izgleda samo postavljanje spirale ?
U ginekološkom položaju, pod spekulima, ginekolog načini toaletu vagine antiseptikom, zatim služeći se instrumentom uhvati grlić materice (što možete osetiti kao kratkotrajan, oštar bol). Instrument lekaru omogućava da ispravi cervikalni kanal i približi matericu. Zatim se postavlja spirala, koristeći uski aplikator. Tokom samog ubacivanja možete osetiti kratkotrajnu neprijatnost, tipa bola ili grča. Kada je spirala na mestu (šupljina materice), uklanjanjem aplikatora, ramena spirale se otvaraju i ona formira oblik slova T, končić koji ostaje da viri iz grlića materice (kasnije će biti korišćen za vađenje spirale, povlačenjem istog) se skraćuje na odgovarajuću dužinu.
Tokom nekoliko narednih dana možete osećati blagu nelagodnost ili slabe bolove, grčeve, da se ne uplašite, to je očekivana reakcija. Nakon nekoliko nedelja, sledi Vam prva kontrola, kada će ginekolog proveriti ultrazvučno njenu tačnu poziciju i uveriti se da nema infekcije. Treba da znate da, spirala može ispasti kod jednog manjeg broja pacijenata a na godišnjem nivou ta šansa je ispod 5%.
Vađenje spirale,
je još jednostavnije. Povlačenjem za končić, koji je ostavljen da viri, “ramena” spirale se se savijaju i ona lako izlazi napolje. U istom aktu se može postaviti druga. Ono što je posebno važno da se poštuje ROK TRAJANJA, 10 godina za bakarnu, 5 godina za silikonsku, jer u suprotnom, spirala može da uraste u matericu te je kasnije njeno uklanjanje otežano ili čak onemogućeno ili se može desiti razvoj teške infekcije na unutrašnjim genitalnim organima, što može zahtevati i hiruško lečenje.
Kako spirala utiče na menstrualni ciklus ?
Prvih nekoliko meseci često se može desiti iregularno krvarenje ili oskudna sukrvica, a kasnije se tipično menstruacije skraćuju i manje su obilne da bi vremenom kod velikog broja žena skoro prestale. Osećaj bolova takođe je manji. Zbog te činjenice, sem kontraceptivnog efekta koji postižemo, Vaš ginekolog će Vam možda preporučiti “hormonsku spiralu” ukoliko imate obilne, dugotrajne menstruacije radi rešavanja istih.
Vaš Healthmedic tim