Google translate
Претрага
Close this search box.

Srbija na drugom mestu u Evropi po smrtnosti od raka dojke

Dragana Bogdanović Stojanović  sa Instituta za onkologiju Vojvodine rekla je da žene kojima se rak otkrije u ranoj fazi imaju šanse „ne samo za izlečenje već i za mnogo kvalitetniji život kasnije jer često promene svoje prioritete“.

Svake godine u Srbiji od raka dojke oboli oko 4.600 žena, dok od te bolesti umre njih 1.600, izjavila je danas predsednica udruženja Evropa Dona Srbija Stanislava Otašević.

Health Medic
blog

Ona je, na tribini „Vreme je za promene“ u Beogradu, istakla da je Srbija na drugom mestu u Evropi po smrtnosti od raka dojke.

 

„Naše Udruženje se bori da unapredi svest žena o značaju zdravlja dojke, ali i da svima budu dostupni jednaki načini dijagnostikovanja i lečenja bolesti“, kazala je Otaševićeva.

Ona je dodala da svaka žena može na svoj telefon preuzeti aplikaciju koja im objašnjava na koji način mogu da urade samopregled dojki, jer je „prevencija najvažnija“.

„Neophodno je redovno raditi mamografiju, a između tih pregleda vršiti samopreglede“, kazala je Bogdanović Stojanovićeva i dodala da se žene često plaše zračenja prilikom pregleda, ali da to „apsolutno ne ugrožava zdravlje“.

 

Ona je dodala da se u budućnosti mogu očekivati mnogi inovativni načini dijagnostikovanja raka dojke, kroz samo vađenje krvi ili grudnjaka koji prati promene temperature.

 

Izvor: blic
Ilustracija / Printscreen YouTube/Nucleus Medical Media

Povezane teme:

Stres i štitna žlezda

Štitna žlezda reaguje na stres nemušto i neprepoznatljivo. Simptomi se
razvijaju postepeno, te su signali koje ona šalje vrlo suptilni.

Smanjena funkcija štitne žlezde – šta se dešava?

Šta se dešava kada je smanjena funkcija štitne žlezde,a šta kada je povećana? Više puta smo pominjali štitnu žlezdu,njen značaj ,ulogu i funkciju u organizmu. Ovaj put pišemo o najčešćim poremećajima rada štitnjače.